سعید مومنی

اهمیت داشتن هدف در زندگی

اهمیت داشتن هدف در زندگی

امروز می خواهیم در این مقاله به موضوع بسیار مهمی بپردازیم به موضوع اهمیت داشتن هدف در زندگی، در طول دوران مدرسه و حتی دانشگاه، هیچکس اهمیت داشتن هدف در زندگی را به ما نیاموخته است، بیشتر بزرگترها از جمله پدر، مادر و کسانی که در بزرگ کردن ما نقش مهمی داشتند هم به این موضوع اشاره نکرده اند، حداقل اینکه برای بیشتر آدم ها به این صورت بوده است، شاید به این دلیل که خود آنها هم خیلی به اهمیت داشتن هدف در زندگی پی نبرده اند.
چرا این موضوع اینقدر اهمیت دارد؟ چرا تا زمانی که به اهمیت داشتن هدف در زندگی پی نبریم، نمی توانیم مسیر درست و خوبی را برای خود انتخاب کنیم و زندگی خوبی که می خواهیم را تجربه کنیم؟ در این مقاله می خواهیم به موضوع اهمیت داشتن هدف در زندگی بپردازیم.

معنای زندگی

قبل از هر چیز لازم است اول معنای زندگی را درک کنیم و برای زندگی خود معنایی پیدا کنیم زیرا، هر طور که زندگی را برای خود تعریف کنیم، بر اساس همان تعریف، هویت، شخصیت، باورها، نگرش ها، اعمال و رفتار ما شکل می گیرد. کسی که معتقد است زندگی یک جنگ است و برای زنده ماندن باید بجنگد، طبیعی است که زندگی پُرتنشی را تجربه خواهد کرد و شاید مجبور باشد برای داشتن هر چیزی بجنگد حتی تا سر حد مرگ.

کسی که معتقد است زندگی مثل یک بازی می ماند، طبیعی است که همه چیز را مانند بازی بداند و همیشه دنبال تفریح و لذت و سرگرمی باشد و ممکن است برای خیلی ها هم زندگی معنایی نداشته باشد یعنی پوچ باشد، این افراد هیچ هدفی در زندگی خود ندارند چون وقتی زندگی پوچ باشد نیازی هم نیست برای آن تلاش کنند.

بنابراین بسیار مهم است که ببینید زندگی برای شما چه معنایی دارد زیرا همانطور که گفتم تمام اعمال و رفتارهای ما، همسو و هم جهت با تعریفی است که از زندگی داریم. ممکن است از نظر شما زندگی چندین معنی داشته باشد، اما هر تعریف یا معنایی که برای خود در نظر می گیرید باید یک معنا را در رأس همه آنها قرار دهید.

مهمترین معنای زندگی فقط یک چیز است:

«خوب زندگی کردن»

خوب زندگی کردن

فرض کنید 80، 90 یا حتی 100 سالتان شده است و به شما گفته شده که یک روز دیگر بیشتر زنده نیستید، در آن یک روز باقیمانده چه کار می کنید؟ احتمالا از اینکه زمانتان به پایان رسیده ناراحت هستید و نمی توانید به آینده فکر کنید زیرا آینده ای برایتان وجود ندارد، شاید به گذشته خود فکر می کنید، به این که چطور به اینجا رسیدید، آیا از گذشته خود راضی هستید؟ آیا همانطور که دوست داشتید زندگی کردید؟

در آن زمان، داشتن خانه، ماشین یا خیلی چیزهای دیگر اهمیت ندارد، به حقوق آخر ماه فکر نمی کنید و خیلی چیزها اهمیت خود را از دست می دهند و احتمالا تنها یک سوال باقی می ماند که از خود می پرسید و باید به آن جواب بدهید:

آیا من خوب زندگی کردم؟

شاید سوالات زیادی به ذهنتان برسد ولی همه نشئت گرفته از همین سوال باشد، شاید از خودتان بپرسید، آیا از زندگی ام لذت بردم؟ آیا توانستم آدم خوبی باشم؟ آیا برای آن دنیا توشه ای آماده کرده ام؟ آیا به دیگران آسیب رساندم یا خیر رساندم؟ آیا دیگران از من راضی هستند؟ و هزاران سوال دیگر که در کل جواب همه آنها به یک سوال ختم می شود، آیا من خوب زندگی کردم؟

پس به جای اینکه به آخرین روز زندگی مان نزدیک شویم و بعد از خود بپرسیم که آیا خوب زندگی کردم، بهتر است از همین الان این سوال را بپرسیم، نه یک بار نه دوبار بلکه هزاران بار و هر روز و هر روز تا آخرین روز زندگی مان.

زیرا جواب این سوال می تواند زندگی ما را متحول کند، می تواند به زندگی ما معنا ببخشد.

البته همانطور که گفتم معنای زندگی برای هرکسی متفاوت خواهد بود، شاید یک مرد روحانی بخواهد تمام زندگی خود را در راه رضای خدا صرف کند و از نظر او معنای زندگی فقط رضای خدا باشد و یا فردی دیگر تمام زندگی خود به دنبال به دست آوردن ثروت باشد و از ثروت خود، مدرسه، بیمارستان و … بسازد و به مردم خدمت کند، باعث ازدواج خیلی از جوانان شود.

ما نمی توانیم قضاوت کنیم و بگوییم فرد روحانی معنای زندگی را خوب فهمیده بود و خوب زندگی کرد یا اینکه مرد ثروتمند بهتر از مرد روحانی زندگی کرد زیرا هم ثروتمند بود و هم خَیِر، بلکه خود آنها هستند که در انتهای کار می توانند به این سوال پاسخ دهند.

زندگی از نظر شما چه معنایی دارد؟

اهمیت داشتن هدف در زندگی

خداوند در قرآن می فرماید؛ من شما را بیهوده نیافریدم، بنابراین تو بی هدف آفریده نشده ای که بخواهی بی هدف زندگی کنی.

وقتی ما بی هدف آفریده نشده ایم پس این حق را نداریم که بی هدف زندگی کنیم، بنابراین باید دائم از خود مهمترین سوال زندگی مان را بپرسیم: از نظر من معنای زندگی چیست؟

وقتی معنای زندگی را بفهمیم، متوجه می شویم ما باید کارهای زیادی انجام دهیم، شاید خواسته های خیلی زیادی داریم که باید به آنها برسیم، حتی پول و ثروت هم می تواند جزو آنها باشد، زیرا دوست نداریم در انتهای زندگیمان بگوییم، من جرئت راه اندازی یک کسب و کار را نداشتم، من جرئت انتخاب و پیگیری اهدافم را نداشتم و همیشه در فقر و نداری زندگی کردم و …

حالا نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که ما کارهای خیلی زیادی داریم که باید انجام دهیم اما زمان مان محدود است و تا ابد زنده نیستیم که بتوانیم به همه آن خواسته ها برسیم، پس چه کار بایدکرد؟

باید خواسته هایی را انتخاب کنیم که اولا ارزش داشته باشد که وقت گرانبهایمان را به آن اختصاص دهیم و دوما اینکه از رسیدن به آن واقعا لذت ببریم.

اینجاست که اهمیت داشتن هدف در زندگی پُررنگ می شود، اینجاست هدف گذاری اهمیت پیدا می کند، اینجاست که باید مهارت هدف گذاری و رسیدن به اهدافتان را یاد بگیرید، اینجاست که ما به کمکتان می آییم، سایت مدیر هدف دقیقا به همین منظور به وجود آمده است.

ما در سایت مدیر هدف به شما یاد می دهیم که چطور بتوانید معنای زندگی تان را بفهمید، چطور خواسته هایتان را انتخاب کنید و از همه مهمتر چطور به خواسته ها و اهدافتان برسید.

مزایای داشتن هدف در زندگی

به احتمال خیلی زیاد تا الان متوجه اهمیت داشتن هدف در زندگی شده اید پس حالا نوبت به این می رسد که بدانیم مزایای داشتن هدف در زندگی چیست.

داشتن هدف در زندگی مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن می پردازیم:

1- تمرکز بهتر

امروزه زندگی انسان ها با 100 سال پیش قابل قیاس نیست، وجود هزاران هزار وسیله ی که برای راحتی انسان ها اختراع و تولید شده است، وجود اینترنت، شبکه های اجتماعی، تلفن های همراه، هزاران اپلیکیشن و وسایلی که برای تفریح و سرگرمی انسان ها ساخته شده است، نامحدود تبلیغاتی که برای خرید کالاها و داشتن زندگی بهتر از تلویزیون، ماهواره، رادیو، بیلبوردهای شهری و … توجه ما را به خود جلب می کند، همه و همه باعث شده است ما به نوعی مسخ شویم.

اکثر ما در یک گیجی مبهم و حاصل از این همه اطلاعات و فن آوری گرفتار شده ایم، دوست داریم همه این موارد را تجربه کنیم، همه این وسایل را داشته باشیم و البته هر روز هم به تعداد آنها افزوده می شود، اما باید بدانیم امکان اینکه به همه این خواسته ها برسیم وجود ندارد زیرا ما انسان ها در داشتن خواسته ، سیری ناپذیر هستیم و هیچ وقت نمی توانیم به پای آن برسیم.

بنابراین یا باید در حسرت داشتن آنها زندگی مان را سپری کنیم یا اینکه تصمیم بگیریم بیشتر این خواسته ها را فدای خواسته های بهتر و مهمتر کنیم، در این حالت شاید به همه خواسته های خود که نامحدود و همیشه در حال افزایش است نرسیم ولی مطمئنا می توانیم به مهمترین آنها برسیم و برای این کار باید قدرت تمرکز بالایی داشته باشید و داشتن هدف به شما قدرت تمرکز می دهد.

2- پیشرفت بیشتر

همانطور که اشاره شد، شرایط امروزه خیلی فرق کرده است و خواسته های ما بیشتر شده است و از طرفی همین خواسته ها و هزاران عوامل حواس پرتی دیگر باعث شده است که ما قدرت تصمیم گیری مان را تا حدود خیلی زیادی از دست بدهیم، اینکه اگر نتوانیم تصمیم بگیریم چه خواسته هایی را انتخاب کنیم و کدام ها را فدا کنیم باعث می شود هیچ وقت دست به عمل نزنیم و نتوانیم به خواسته خود برسیم.

اما وقتی هدف خودمان را قطعی انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آن متعهد می شویم، آن وقت است که برای رسیدن به آن هدف برنامه ریزی کرده و دست به عمل می زنیم و در نهایت شروع به پیشرفت کردن می کنیم پس داشتن هدف در زندگی می تواند به شدت روی پیشرفت ما تاثیر بگذارد.

3- کارایی و حس بهتر

وقتی بدانید چه می خواهید و چه کارهایی را باید انجام دهید، این کار باعث می شود فقط روی کارهایی که برای رسیدن به آن هدف نیاز است متمرکز شود، بنابر این کارایی شما به شدت افزایش می یابد، وقتی هم که کارایی تان بالا باشد شروع به پیشرفت می کنید، پیشرفت کردن باعث می شود شاد شوید و روحیه تان هم بالا برود، البته ممکن است یک نفر خوش گذرانی کند و او هم شاد باشد ولی مطمئن باشید شادی که از رسیدن به یک هدف سخت و مهم به دست می آید با خیلی چیزها قابل قیاس نیست.

جمع بندی

ما فقط یک بار فرصت زندگی کردن داریم بنابراین باید مهمترین هدف زندگی مان این باشد که «خوب زندگی کنیم» و از زندگی خود لذت ببریم، برای اینکار لازم است دوباره زندگی را برای خودمان تعریف کنیم و بعد آن زندگی که دوست داریم و لایقش هستیم را بسازیم و در این مسیر مهمترین مهارتی که نیاز دارید یاد بگیرید؛ مهارت هدف گذاری و رسیدن به آن است.