سعید مومنی

ایده یابی هدف

سلام دوستان عزیزم امیدوارم حالتون خوب باشه

در این مقاله قصد دارم راهکاری بسیار کاربردی رو بهتون آموزش بدم که با اون بتونیم برای اهدافمون ایده یابی کنیم و ذهن خودمون رو به سمت اهدافمون ببریم.

قبل از این که شروع کنید به خوندن این مقاله ازتون میخوام مقاله ی  حیطه های هدف گذاری که لینکش در در همین قسمت وجود داره کلیک کنید و اون رو برای بهتر جا افتادن این مقاله مطالعه بفرمایید.

خیلی وقتا انسانها میگن خب ما که میخوایم اهدافمون رو بنویسیم و میدونیم الان باید تو چه حیطه هایی هم هدفگذاری کنیم پس چرا هنوز هم اونجوری که دوس داریم نمیتونیم هدف گذاری کنیم؟ و بعد از دو سه روز که اهدافمون رو مینویسیم باز برمیگردیم و همه ی چیزایی که نوشتیم رو بیخیال میشیم و باز روال قبلی زندگیمون رو دز پیش میگیریم.

با توجه به تحقیقاتی که در بهترین دانشگاه های دنیا صورت گرفته به این نتیجه رسیدن که برای اینکه اهداف ما همونجوری باشن که دلمون میخواد  و بلافاصله ازش خسته نشیم باید ایده هایی برای نوشتن بگیریم که با احساس ما همراه باشن و با نوشتنشون و به سمت اونا قدم برداشتن احساس شادی و هیجان به ما دست بده و مارو به سمتی که میخوایم ، پر انرژی تر هدایت کنه

برای اینکه ما بتونیم اونجور که دوس داریم حرکت کنیم و اونجور که دلمون میخواد هدفگذاری کنیم باید از این روش استفاده کنیم تا انجانم دادن اهدافمون متداوم باشه و دوام کافی رو داشته باشه

برای همین امر این کار باعث میشه ما اهدافی رو انتخاب کنیم که بهشون علاقه ی زیادی داریم و حاضرین براشون تلاش زیادی رو انجام بدیم

خب تکنیکی که اینجا میخوام بهتون معرفی کنم تکنیک طوفان فکری یا بارش فکری یا ( Brain storm) است که باعث میشه ما به چیزهایی که دلمون میخواد به زیبایی و با تصویری واقعی برسیم

بارش فکری ویژگیهایی دارد که باید در زمان استفاده از این تکنیک این موارد رو رعایت کنیم.

  1. دور از دسترس بودن تمام عوامل حواس پرتی
  2. داشتن قلم و کاغذ و نوشتن
  3. نوشتن تمام ایدهایی  که به ذهن میاد بدون قضاوت کردن ( اینکه حالا این چیه که من نوشتم اینا که مال من نیست، اینا که عملی نمیشن و… )
  4. خالی بودن تمام فضای اطراف برای
  5. قرار دادن یک جای همیشگی برای اینکه همیشه اونجا فکر کنیم و ذهن ما به صورت ناخوداگاه درگیر تفکر بشه

علاوه بر اینکه برای بارش فکری نیازه که به این موارد عمل کنیم، این نکته هم در این مورد وجود داره که برای پیاده کردن این تکنیک باید سوالاتی هم در رابطه با حیطه ای که برای بارش فکری انتخاب کردم که در این مقاله بحث ما بحث هدف و هدفگذاریه، و لذا برای اینکه بارش فکری ما توام با ایده پردازی و خروجی خوبه بشه باید سوالاتی رو از خودمون بپرسیم:

برای مثال من چند سوال در باب ایده یابی برای هدف گذاری رو اینجا برای شما عزیزان مطرح میکنم که برای بارش فکری در زمینه ی هدف گذاری بسیار کاربردی هستند.

  1. اگر 100 میلیارد پول داشتی چیکار میکردی؟
  2. اگر هیچوقت شکست نمیخوردی چیکار میکردی؟
  3. اگر تا 6 ماه دیگه بیشتر زنده نبودیم چیکار میکردیم؟
  4. اگر فوت کرده بودی و روحت تو مراسم ترحیمت میومد دوست داشتی چی بشنوی که راجعبت میگن؟

بر روی هر کدوم از این سوالها باید زمان زیادی رو گذروند باید تمام فکرمون رو انجام بدیم و باید برای اهدافمون اونجور که میخوایم بشه باید براش وقت بزاریم پس این روش رو حتما انجام بدید تا متوجه بشید که چقدر قدرتمنده.

روش بارش فکری یکی از قدرتمندتری روشها برای ایده یابی در تمام زمینه های زندگی ائم از کار و اشتغال خانواده، اهداف ، تجارت، شغل و… میباشد.

امیدوارم این روش  بسیار کاربردی رو انجام بدید و نتیجش رو در زندگیتون ببینید

در آخر و مثل همیشه باید به یاد داشته باشیم که

تا اقدام نکنیم هیچ ایده ای عملی نمیشه

شاد و پیروز و موثر باشید

سعید مومنی

تابستان 98