سعید مومنی

تا رسیدن به هدف توقف ممنوع

تا رسیدن به هدف توقف ممنوع ، به احتمال خیلی زیاد شما هم این جمله را شنیده‌اید، نظر شما چیست؟ آیا این جمله درست است؟ آیا باید آنقدر به راه خود ادامه دهیم تا به موفقیت برسیم؟ آیا راه آسانتری وجود ندارد؟ تا کجا باید ادامه داد؟

چند سال پیش کتابی از آنتونی رابینز مطالعه می‌کردم که در آن نوشته بود برای موفقیت لازم است ابتدا هدف انتخاب کنی و سپس تمام تلاشت را به کار بگیری تا به موفقیت برسی، سپس خودش سوالی پرسیده بود که اگر موفق نشویم چه؟ در ادامه توضیح داد که باید بیشتر تلاش کنی، بعد دوباره مطرح می‌کند که اگر با وجود تلاش‌هایمان باز موفق نشدیم چه؟ و در ادامه گفت باید بیشتر تلاش کنی و چند بار این سوال را مطرح می‌کند و در جواب آن هم می‌گوید آنقدر باید تلاش کنی تا به هدفت برسی، یعنی تا رسیدن به هدف توقف ممنوع .


باور درست

شاید در ابتدا این نگرش و باور « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » درست به نظر برسد اما بعد از چند سال تلاش و زحمت فراوان که به نتیجه‌ای منجر نمی‌شود، کم‌کم انگیزه‌مان را نسبت به این باور از دست می‌دهیم، خود من هم دچار این اشتباه شده‌ام و وقتی هدف انتخاب می‌کردم نگرشم این بود که باید آنقدر زحمت بکشم و تلاش کنم تا به موفقیت برسم و خودم هم یکی از طرفداران پر و پا قرص باور « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » بودم، اما امروزه دیگر اینطوری فکر نمی‌کنم و می‌دانم این نظریه کاملا اشتباه است یا حداقل برای من جواب نمی‌دهد.

فرض کنید در مسیر اشتباه قرار گرفته‌اید و به شما می‌گویند آنقدر باید پیش بروید تا به هدف‌تان برسید، خب کاملا طبیعی است که هر چقدر در مسیر اشتباه پیش بروید از هدفتان دور می‌شوید، با افراد زیادی صحبت کردم که می‌گویند من این همه تلاش می‌کنم، به اندازه چند نفر زحمت می‌کشم پس چرا موفق نمی‌شوم؟

از من راهکاری می‌خواستند که این مشکل را برطرف کنند و من هم در ادامه می‌گفتم بهتر است قبل از اینکه به دنبال راهکار مناسب باشید ابتدا باید باورتان را عوض کنید و به جای باور محدود کننده « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » بهتر است این باور را در خود به وجود بیاوریم که بپذیریم هر چقدر هم که بخواهیم راحت به اهدافمان برسیم باز هم راه‌های ساده‌تر و بهتری وجود دارد که در زمان کمتر و با تلاش کمتر همان نتیجه یا حتی بهتر از آن نتیجه را به وجود می‌آورد، این باور را در خودمان به وجود بیاوریم که «همیشه راه بهتر و ساده‌تری هم وجود دارد».

این باور باعث می‌شود اگر در مسیر اشتباه باشیم، به جای اینکه با خودمان لج کنیم و بیشتر تلاش کنیم، متوجه شویم که یک جای کار می‌لنگد، یا داریم مسیر را اشتباه می‌رویم یا اینکه روش و راهکارمان اشتباه است که در هر صورت می‌توانیم برطرفش کنیم، اما اگر به همان باور « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » باور داشته باشیم در بیشتر مواقع وقتی متوجه می‌شویم که به نتیجه نمی‌رسیم به طور ناخودآگاه سعی می‌کنیم بیشتر تلاش کنیم و در این حالت در یک چرخه بی‌انتها می‌افتیم.


تشخیص درست

یک بار در مورد نحوه صحیح استراحت کردن مطالعه می‌کردم که با آمار و ارقام جالبی مواجه شدم، دانشمندان و محققان می‌خواستند ببینند تلاش بی‌وقفه و استراحت نکردن چه تاثیراتی روی مغز و عملکرد افراد می‌گذارد و این آزمایش و تحقیق هم روی گروهی از مدیران صورت گرفته بود، آن مدیران جزو افراد پرمشغله و بسیار فعال بودند، جالب اینجا بود که همه آنها معتقد بودند جزو 10 درصد مدیران برتر هستند و بهترین تصمیمات را برای شرکتشان می‌گیرند و به نوعی طرفداران همان باور « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » بودند.

اما نتیجه چیز دیگری را نشان می‌داد، نتیجه نشان می‌داد که افراد و مدیرانی که بی‌وقفه تلاش می‌کنند و استراحت و تفریح ندارند بیشترین اشتباهات را مرتکب می‌شوند، تصمیمات اشتباه آنها تاثیرات بسیار منفی روی شرکت‌شان می‌گذاشت ولی خود آنها متوجه نمی‌شدند یا نمی‌خواستند بپذیرند.

شاید ایده اینکه ابتدا هدفت را انتخاب کن و سپس شروع به تلاش کن یا همان باور « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » ایده خوبی به نظر برسد ولی باور کنید اگر در مسیر اشتباه بیفتید به راحتی می‌تواند شما را از پا در بیاورد، گاهی لازم است آگاهانه متوقف شوید و کمی به خودتان استراحت بدهید، افکارتان را متمرکز کنید و به کارهایی که کرده‌اید فکر کنید، آنها را بررسی کنید و ببینید آیا در مسیر درست هستید، آیا عملکردتان خوب است، آیا نتیجه‌هایی به دست آورده‌اید و آیا اگر همینطور ادامه دهید به نتیجه بیشتر و بهتر می‌رسید؟

دلیل اینکه پیشنهاد می‌کنم گاهی دست از فعالیت بکشید و گذشته، حال و آینده‌تان را بررسی کنید و ببینید که آیا در مسیر درست هستید یا نه، این است که ذهن ناخودآگاه ما می‌تواند سخت‌ترین کارهای دنیا را اگر زیاد انجام دهیم تبدیل به عادت کند و در نهایت برایمان آسان شود و از آنجایی که معمولا سخت‌ترین قسمت هر کاری ابتدای آن و شروع آن است، ما در ابتدا این کارهای سخت را انجام می‌دهیم و خیلی زود به آن عادت می‌کنیم و ذهن مان برای کارهای سخت برنامه‌ریزی می‌شود و به طور ناخودآگاه تمرکزمان می‌رود روی کارهای سخت و حتی هر کار ساده‌ای را سعی می‌کنید پیچیده کند و در نهایت همین پیچیدگی مانع رسیدن به هدف میشود.


انتخاب درست

وقتی با عزیزانی که در رابطه با تلاش بیشتر از من سوال می‌پرسند، صحبت می‌کنم سعی می‌کنم به جای اینکه آنها را تشویق کنم که روش « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » را در پیش بگیرند، به آنها نگرشی را یاد بدهم که برای خود من خیلی کارساز بود و باعث شد از تلاش بی‌وقفه و گاهی تا حد مرگ دست بکشم و روش درست را در پیش بگیرم و اینطوری سطح موفقیت‌هایم هم چندبرابر بهتر و بیشتر شد.

این مثالی است که برای آنها می‌زنم، قیمت یک کیلو آهن حدود 2 تا 3 هزار تومان است، البته تا به امروز و قیمت یک کیلو نقره هم کمی بیشتر از 2 میلیون تومان است و از طرفی قیمت یک کیلو طلا هم بیشتر از 100 میلیون تومان است، هر سه آنها از نظر وزن با هم برابر هستند یعنی هر کدام یک کیلو گرم وزن دارند ولی آیا از نظر ارزش هم با هم برابرند؟

– ارزش یک کیلو نقره حدود 1000 برابر بیشتر از ارزش یک کیلو آهن است.
– ارزش یک کیلو طلا حدود 50 برابر بیشتر از ارزش یک کیلو نقره است.
– ارزش یک کیلو طلا حدود 000 50 برابر بیشتر از ارزش یک کیلو آهن است.

بیشتر افراد وقتی هدفی انتخاب می‌کنند به طور ناخودآگاه به سمت کارهایی کشیده می‌شوند که از جنس آهن است، خب طبیعی است در این حالت هر چقدر هم که تلاش کنند موفقیت چندانی به دست نخواهند آورد.

خیلی از افرادی که تا حد مرگ تلاش می‌کنند و دستاورد چندانی هم ندارند دقیقا به همین دلیل است، یعنی آنها کارهایی را انجام می‌دهند که ارزش چندانی ندارند و نمی‌تواند تاثیر زیادی در نتیجه و زندگی آنها بگذارد و چون نگرش صحیح را ندارند و نمی‌دانند داستان از چه قرار است و از طرفی توی خیلی جاها خوانده‌اند یا حتی شنیده‌اند که برای موفقیت باید سخت تلاش کرد، به همین خاطر سعی می‌کنند بر تلاش‌هایشان بی‌افزایند و در نهایت به همان نظریه « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » اعتقاد پیدا می‌کنند.


رفع سوءتفهام

در اینجا لازم است این نکته را بگویم تا این سوءتفاهم برطرف شود:
شروع هر کاری سخت است زیرا باید بر نیروی سکون اولیه غلبه کنیم، مثل فضاپیماها که حدود 80 درصد سوخت‌شان را در همان ابتدا حرکت و خروج از جو از دست می‌دهند و زمانی که متوقف می‌شویم و می‌خواهیم دوباره شروع کنیم لازم است یک بار دیگر به نیروی اولیه سکون غلبه کنیم که این کار بسیار انرژی‌بر است، اما از طرفی هم اگر در مسیر اشتباه باشیم تلاش‌هایمان نتیجه نخواهد داد.

پس برای اینکه در مسیر اشتباه نیفتیم و از طرفی هم توقف کامل نکنیم تا مجبور نباشیم برای شروع مجدد تلاش بیشتری صرف کنیم، بهترین حالت این است که دائم عملکردمان را مورد بررسی قرار دهیم تا قبل از افتادن در مسیر اشتباه یا توقف کامل، تصمیم صحیح را بگیرم.


نکته پایانی « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع »

اگر شما هم جزو افرادی هستید که بسیار تلاش می‌کنید و حتی مثل خیلی‌ها تا سرحد مرگ تلاش می‌کنید ولی دستاورد چندانی ندارید، بهتر است کمی خودتان را متوقف کنید و به خودتان استراحت بدهید، یاد مدیران پرمشلغه با اشتباهات فراوان بیفتید و بخواهید که روش و باور درست «همیشه راه بهتر و ساده‌تری هم وجود دارد» را بپذیرید و بپذیرید که قرار نیست بهای موفقیت تا این حد گزاف باشد و یاد نگرش «آهن، نقره و طلا» بیفتید قبول کنید که به جای اینکه روش « تا رسیدن به هدف توقف ممنوع » را در پیش بگیرد، روش شناسایی کارهای ارزشمند را در پیش بگیرید و بدانید اگر کارهای درست را تشخیص دهید حتی می‌توانید با یک دهم تلاش چند برابر نتیجه قبلی را به دست آورید.